Cezhraničné partnerstvo - Intereg Poľsko - Slovensko
Združenie gmin povodia rieky Wisłoka v Jasle sa pustil do ďalšieho projektu v hodnote 1,3 milióna eur, pričom finančné prostriedky vo výške 1,1 milióna eur sú tentoraz v rámci cezhraničného partnerstva. Otváracia konferencia projektu spojená s tlačovým brífingom umožnila prezentovať informácie širšej verejnosti a predstaviť rozsah a ciele projektu s názvom „Cezhraničná spolupráca obcí patriacich do Združenia gmin povodia rieky Wisłoka a Prešovského samosprávneho kraja pri zvyšovaní odolnosti voči prírodným katastrofám v dôsledku klimatických zmien posilnením spolupráce záchranných zložiek v oblasti krízového manažmentu“ v rámci programu Interreg Poľsko - Slovensko 2021 - 2027 spolufinancovaného Európskou úniou.
Úloha sa realizuje v rámci programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027 v partnerstve 16 subjektov, vrátane 9 poľských obcí (gmin): mesto Jasło a Brzyska, Chorkówka, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Osiek Jasielski, Sękowa, Tarnowiec, ako aj 6 slovenských okresov: Nižná Polianka, Becherov, Chmeľová, Zborov, mesto Podolinec, Slovenský Červený kríž - Svidník. Za realizáciu a vyúčtovanie projektu je však zodpovedné Združenie gmin povodia rieky Wisłoka ako vedúci partner.
Hlavným cieľom projektu je adaptácia na zmenu klímy a prevencia rizík vyplývajúcich z environmentálnych rizík, prírodných katastrof a živelných pohrôm na území poľských a slovenských obcí, čo sa prejaví vo zvýšení bezpečnosti a odolnosti obyvateľov v oblasti podpory programu Interreg voči zmene klímy.
Úloha zahŕňa tieto činnosti:
- vybavenie jednotiek dobrovoľných hasičských zborov modernou záchranárskou technikou,
- spoločné cezhraničné cvičenia záchranných zložiek z oboch krajín,
- vecné školenia pre členov dobrovoľných hasičských zborov,
- rôznorodé informačné a vzdelávacie aktivity vrátane: podujatia na čerstvom vzduchu s ukážkou zakúpeného vybavenia, výtvarnej súťaže a súťaže vedomostí a zručností pre mladých hasičov.
Dôležitým výstupom projektu bude akčný plán obsahujúci postupy poľských a slovenských služieb v prípade spoločných záchranných akcií.
Na konferencii sa zúčastnili predstavitelia samosprávy, príslušníci štátneho hasičského zboru, dobrovoľných hasičských zborov, projektoví partneri a koordinátori zo slovenskej a poľskej strany. Podujatie bolo výbornou príležitosťou na výmenu skúseností slovenských a poľských odborníkov a na zaujímavú diskusiu o zmierňovaní klimatických zmien v cezhraničných regiónoch.
Odborníci z oblasti krízového manažmentu sa podelili o svoje skúsenosti so zmierňovaním následkov zmeny klímy, ako aj s tým, ako na ňu reagovať. Zástupcovia Štátneho hasičského zboru prezentovali zábery z ničivej povodne v Jasle v roku 2010 a opísali záchranné práce zo zaplaveného mesta. Odborník zo slovenskej strany vo svojej prezentácii zdôraznil úlohu smerovania ľudskej aktivity k činnostiam, ktoré môžu podporiť prírodu pri adaptácii na prebiehajúcu zmenu klímy.
Realizácia projektu cezhraničnej spolupráce je vynikajúcim príkladom toho, že kultúrne alebo jazykové rozdiely nemusia byť prekážkou, ale môžu sa stať podnetom na budovanie hlbších vzťahov založených na vzájomnom porozumení a dôvere. Spolupráca si vyžaduje otvorenosť, odhodlanie a ochotu komunikovať. Práve táto ochota spolupracovať - vyjadrená prostredníctvom všetkých partnerov - je základom úspešného partnerstva. Jazyková bariéra, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať výzvou, nie je v praxi významnou prekážkou. Spoločný cieľ a odhodlanie dosiahnuť ho sa ukazujú silnejšie ako jazykové rozdiely.
Doterajšie aktivity Združenia gmin povodia rieky Wisłoka umožnili realizovať projekty v hodnote viac ako 554 miliónov PLN. Okrem iného sa podarilo usporiadať vodné a odpadové hospodárstvo v 22 obciach Podkarpatského a Malopoľského vojvodstva na ploche približne 2 000 km2 a na súkromných a verejných budovách sa umiestnilo niekoľko tisíc solárnych a fotovoltaických zariadení, ktorých užívateľom je takmer 50 000 obyvateľov.