Deň Svätého Huberta 2011

201009240820350.sv_hubert_jpg

     Uctievanie dňa svätého Huberta sa v Európe rozšírilo od čias, keď sa  Hubert, ktorý žil najprv bezbožným životom bohatého šľachtica, obrátil k Bohu a stal sa biskupom. Niekedy v ôsmom storočí ho pápežská moc vyhlásila za svätého a roku 1170 sa stal patrónom poľovníkov. 
     Tento rok sa už po siedmy krát konali v našom meste oslavy Dňa Sv. Huberta. Oslavu zorganizovali poľovnícke združenia z Podolínca a Nižných Ružbách v spolupráci s mestom Podolínec.

    Oslava dňa Svätého Huberta sa začala svätou omšou v areáli kultúrneho strediska. Pre občanov a návštevníkov poľovníci navarili rôzne druhy poľovníckych guľášov, z ktorých bol ten najchutnejší ocenený. Poľovníci prezentovali rôzne poľovnícke zvyky a tradície, vábenie jeleňa a používanie poľovníckych signálov. V kultúrnom programe vystúpili podolínske mažoretky, dychovka zo Spišskej Belej a folklórny súbor MAGURA. Návštevníkov najviac zaujala výstava trofejí ulovenej a uhynutej divej zvery. Deň Svätého Huberta je zdrojom poučenia i zábavy pre všetkých milovníkov prírody, poľovníctva i kultúry.


    "Zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode" - to je odkaz legendy o Svätom Hubertovi, ktorý si poľovníci každoročne pripomínajú. Svätohubertovská omša so slávnostným sprievodom s uloveným jeleňom a obetnými darmi je veľkou velebou prírody a dôstojným obradom, ktorým poľovníci ďakujú Stvoriteľovi za živú prírodu.

 

autor: Ing. Beňo Marián

autor fotografií: Szentiványi  Peter


 
 
 
Poslať známemu Poslať známemu                                    Vytlačiť Vytlačiť

 

Nastavenia cookies