Dejiny Podolínskeho jarmoku

Dejiny Podolínskeho jarmoku (trhu) siahajú do dávnej minulosti.
Na prvé konanie podolínských trhov dal povolenie uhorský kráľ Žigmund Luxemburský a to 25. 7. 1409. V roku 1409 Žigmund Luxemburský udelil Podolíncu, svojmu kráľovskému mestu, právo na konanie dvoch výročných trhov. Tieto trhy sa konali na námestí neďaleko kostola, keďže námestie bolo hlavným miestom života a obchodu. V domoch na námestí sídlili cechy a remeselníci, ktorí takto mohli svoje produkty predávať na trhu. Ani kráľ Vladislav III. nezabudol na svoje verné mesto a v roku 1442 mu potvrdil právo skladu. To znamenalo, že každý kupec prechádzajúci cez mesto musel tovar v meste ponúknuť na predaj a zaplatiť clo. Toto právo bolo udelené už v roku 1292. V 16. storočí bol mestu povolený aj týždenný trh a to vo štvrtok. To znamenalo, že v Podolínci sa každý štvrtok konal menší trh, na ktorom si mohli obyvatelia zakúpiť alebo vymeniť všetok potrebný tovar. Ďalšie povolenie vydal 20.2.1704 poľský kráľ August II., ktorý Podolíncu udelil právo na ďalšie dva výročne trhy. Poľský kráľ August III. potvrdil Podolíncu všetky práva a pridal ďalšie dva jarmoky dňa 5.6.1750. V 18. storočí už mal Podolínec 8 výročných trhov do roka a každý štvrtok týždenný trh. Kedysi chodili ľudia do Podolínca nakupovať tovar dennej spotreby ako oblečenie, riad, hračky. V dávnej minulosti aj víno, soľ ale aj jantár či drahé šperky a látky.

Podolínske trhy a jarmoky postupne strácali na význame, ale nikdy neupadli do zabudnutia. Prvý jarmok v modernom duchu sa uskutočnil v lete roku 1978. Na jarmoky prúdili tisíce návštevníkov z celého Slovenska ale aj susedného Poľska. Podolínsky jarmok bol preslávený široko ďaleko. Tradícia Podolínskeho jarmoku zanikla po svojom 25. výročí v roku 2003, kedy sa uskutočnil posledný jarmok. Podolínčania neutíchajúc spomínajú na slávu a veľkoleposť Podolínskeho jarmoku. A Preto sa mesto tento rok pri svojom 610. výročí povolenia trhu rozhodlo obnoviť túto starodávnu tradíciu.

Podolínsky jarmok a remeselné trhy sa uskutočnia 26.7.2019 - 27.7. 2019. Jarmok vyvrcholí 28.7.2019 o 10.30 hod. slávnostnou odpustovou svätou omšou sv. Joachima a sv. Anny pri kostole s rotundou sv. Anny (metercie) na cintoríne.

Všetci ste srdečne pozvaní !!!!

Lukáš Bernatek

 
 
 
Poslať známemu Poslať známemu                                    Vytlačiť Vytlačiť

 

Nastavenia cookies