Chrípka stále spôsobuje zbytočné úmrtia

Na Slovensku v chrípkovej sezóne 2010/2011 navštívilo s chrípkou lekára približne 220 000 ľudí a bolo mnoho ďalších, ktorí chrípku vyležalo doma. Laboratórne sa chrípku podarilo potvrdiť v 767 prípadoch. Za toto obdobie bolo hlásených 227 ťažkých akútnych respiračných ochorení, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu. Z tohto počtu zomrelo 34 ľudí. Pri väčšine prípadov asistoval vírus A(H1N1), ktorý rok predtým cirkuloval ako pandemický vírus. Zaočkovanosť populácie proti chrípke sa pritom v uplynulej chrípkovej sezóne znížila a klesla pod 10 %. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 %. Očkovanie pritom výrazne znižuje množstvo závažných prípadov i cirkuláciu vírusu v populácii.

Štatistiky sú jednoznačné – chrípka a úmrtia na chrípku sa Slovensku nevyhýbajú. V priebehu rokov 2009 až 2011 sa podarilo laboratórne potvrdiť pandemický vírus chrípky A(H1N1) až v 1688 prípadoch, z ktorých sa 72 skončilo úmrtím. O  potvrdených chrípkových ochoreniach môžeme hovoriť vtedy, ak sa laboratórne potvrdí prítomnosť vírusu, čo nie je jednoduché. V prvom rade musí lekár odobrať vzorky, navyše, musí ich odobrať správne. Následne sa vzorky musia za stanovených podmienok transportovať čo najskôr do laboratória. Testovanie trvá niekoľko dní. Výsledky testov ovplyvňujú viaceré okolnosti. Niekedy sa môže stať, že vzorka vyjde ako negatívna aj keď pacient prekonáva chrípkové ochorenie. Treba si uvedomiť, že laboratórne potvrdené prípady tvoria iba „špičku ľadovca“ z celkového počtu prípadov chrípky a ich skutočný počet je oveľa vyšší. Najtragickejšie je, že vinou pandemického chrípkového kmeňa umierali aj mladí ľudia a zaznamenali sme 17 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení u tehotných žien, z ktorých šesť bohužiaľ zomrelo. U všetkých šiestich prípadov sa podarilo laboratórne potvrdiť pandemický vírus. Pandemický kmeň chrípky už môžeme považovať za bežný sezónny kmeň, ktorý cirkuluje v populácii a určite bude spôsobovať ďalšie prípady ochorení. Zákernosť tohto kmeňa spočíva aj v tom, že jednotlivé prípady ochorení sa objavujú aj mimo chrípkových sezón a spôsobujú ťažké prípady najmä v mladších vekových skupinách.

Samotná chrípka predstavuje nielen zdravotný, ale aj ekonomický a spoločenský problém. Preto nie je namieste zľahčovanie chrípky a spochybňovanie očkovania proti chrípke. Práve počas pandemickej chrípky sa aktivovali prakticky po celom svete viaceré skupiny odporcov vakcinácie a pokúšali sa spochybňovať účinnosť ochrany a prevencie pred chrípkou. Očkovanie proti chrípke je v odborných kruhoch považované za spoľahlivý, bezpečný a najefektívnejší spôsob prevencie.

 

Svetová zdravotnícka organizácia pripravuje na každú chrípkovú sezónu odporúčania zloženia chrípkovej vakcíny. Pre chrípkovú sezónu 2011/2012 vakcíny obsahujú antigény kmeňov vírusov chrípky A /California/7/2009 (H1N1), A /Perth/16/2009 (H3N2) a B /Brisbane/60/2008. Vakcíny na Slovensku plne hradia pre svojich poistencov poisťovne Dôvera a Union. Všeobecná zdravotná poisťovňa hradí vakcíny podľa indikačných obmedzení, teda deťom od 3. do 12. roku, osobám starším ako 59 rokov a pacientom bez ohľadu na vek so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, metabolickými, renálnymi (obličkovými) a imunitnými poruchami. Najvhodnejším časom na očkovanie je začiatok jesene. Vakcíny proti chrípke sú účinné a bezpečné. Na Slovensku za posledný rok nebola zaznamenaná žiadna závažná nežiaduca reakcia po očkovaní proti chrípke.

 

Zdroj:  Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

 
 
 
Poslať známemu Poslať známemu                                    Vytlačiť Vytlačiť